تبلیغات
مهندسی شیمی (پالایش گاز پتروشیمی) (chemical engineers (refine gase petrochemical - مهندسی شیمی، آینده شغلی و بازار كار
مهندسی شیمی (پالایش گاز پتروشیمی) (chemical engineers (refine gase petrochemical
چه فراوان است عبرت ها، و چه اندک اند عبرت گیران! امام علی (ع)

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

صنایع گاز
فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی شیمی ? صنایع گاز پس از پایان تحصیلات می‌توانند در پالایشگاههای گاز كشور و یا در دیگر صنایع مربوط به این رشته مشغول به كار شوند. در حال حاضر زمینه كار برای فارغ‌التحصیلان به دلیل ملی بودن صنعت نفت و گاز، بیشتر در بخش دولتی است ولی برخی شركتهای مشاوره‌ای و پیمانكاری كه در این زمینه فعالیت می‌كنند، فارغ‌التحصیلان این رشته را جذب می‌كنند. با توجه به نیاز كشور به انرژی برای راه‌اندازی بخش صنعت و حمل و نقل و همچنین استفاده از گاز طبیعی به عنوان ماده اولیه در برخی از صنایع ، لازم است میدانهای گاز توسعه یابند و پالایشگاههای جدید گاز نیز احداث شوند.

بنابراین مهندسان شیمی متخصص در صنایع گاز می‌توانند نقش مهمی را در پیشرفت كشور به عهده داشته باشند.

صنایع غذایی
فارغ‌التحصیلان این دوره می‌توانند در كارخانه‌های قند، روغنهای نباتی، كنسروسازی ، لبنیات پاستوریزه، آماده‌سازی مواد گوشتی، صنایع نوشابه‌سازی، صنایع استخراج اسانس، چای، سردخانه‌ها و واحدهای نگهداری از مواد غذایی كار كنند.

طراحی فرآیندهای صنایع نفت
فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی شیمی ? طراحی فرآیندهای صنایع نفت پس از پایان تحصیلات می‌توانند در پالایشگاههای نفت كشور و یا در دیگر صنایع مربوط به این رشته مشغول به كار شوند . در حال حاضر زمینه كار برای فارغ‌التحصیلان به دلیل ملی بودن صنایع نفت و گاز ، بیشتر در بخش دولتی است ولی برخی شركتهای مشاوره‌ای و پیمانكاری كه در این زمینه فعالیت می‌كنند، فارغ‌التحصیلان این رشته را جذب می‌كنند.

پالایش
فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی شیمی ? صنایع پالایش پس از پایان تحصیلات می‌توانند در پالایشگاههای كشور و یا در دیگر صنایع مربوط به این رشته مشغول به كار شوند. در حال حاضر زمینه كار برای فارغ‌التحصیلان به دلیل ملی بودن صنعت نفت و گاز، در بخش دولتی مهیاست. برخی شركتهای مشاوره‌ای و پیمانكاری نیز كه در این زمینه فعالیت می‌كنند، فارغ‌التحصیلان این رشته را می‌توانند جذب كنند.

صنایع پتروشیمی
فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی شیمی ? صنایع پالایش پس از پایان تحصیلات می‌توانند در پالایشگاههای كشور و یا در دیگر صنایع مربوط به این رشته مشغول به كار شوند. در حال حاضر زمینه كار برای فارغ‌التحصیلان به دلیل ملی بودن صنعت نفت و گاز، در بخش دولتی فراهم است. برخی شركتهای مشاوره‌ای و پیمانكاری نیز كه در این زمینه فعالیت می‌كنند، فارغ‌التحصیلان این رشته را می‌توانند جذب كنند.

وضعیت نیاز كشور به این رشته در حال حاضر
هر كارخانه تولیدی اعم از كوچك یا بزرگ نیاز به یك مهندس شیمی دارد. چرا كه تقریبا در تمام فرآیندهای نوین از مواد شیمیایی استفاده می‌كنند و در حقیقت رشد شگرف صنعت در قرن گذشته تا حدود زیادی مدیون مهندسی شیمی بوده است. به همین دلیل در كشورهای صنعتی این رشته اهمیت ویژه‌ای دارد. تا جایی كه میزان تولید و مصرف اسید سولفوریك یك كشور را ، شاخص گستردگی صنایع آن كشور می‌دانند. چون اسید سولفوریك در صنایع شیمیایی كار برد بسیاری دارد و مصرف آن در هر كشور نشانگر گستردگی صنایع شیمیایی و در نهایت كل صنعت آن كشور است.

رشته مهندسی شیمی در كشور ما نیز یكی از رشته‌های مهم و پركاربرد می‌باشد. چرا كه ما به عنوان یك كشور نفت‌خیز برای استخراج، پالایش ، انتقال نفت و همچنین برای تبدیل نفت به فرآورده‌های شیمیایی كه دارای ارزش افزوده بسیار زیادی هستند، نیاز به تخصص مهندسین شیمی داریم.

فعالیت در دو بخش مهم صنعت تنها منحصر به مهندسین شیمی می‌شود. یعنی تنها یك مهندس شیمی می‌تواند در یكی از این دو بخش فعالیت داشته باشد كه این دو بخش عبارتند از:

الف ) طراحی راكتورها ؛ به عبارت دیگر دستگاههایی كه در آنها واكنش‌های شیمیایی اتفاق می‌افتد. مثل راكتورهای صنعت پتروشیمی كه در آنها از تركیب دو یا چند ماده ، ماده جدید به وجود می‌آید.

ب ) طراحی دستگاههایی كه به جداسازی مواد می‌پردازند. برای مثال نفت خام، مخلوط پیچیده‌ای است كه از تركیب مواد بسیاری تشكیل شده است و به همین دلیل به صورت اولیه قابل استفاده نمی‌باشد. بلكه باید تجزیه شده و از آن نفت سفید، گازوئیل، بنزین، مازوت و ... به دست بیاید. كار فوق توسط دستگاه تقطیر انجام می‌گیرد كه طراحی آن بر عهده مهندسین شیمی است. البته فرآیند جداسازی منحصر به تقطیر نیست بلكه انواع و اقسام تحولات را داریم كه در آن تحولات، جداسازی مواد انجام می‌گیرد مثل استخراج مایع از مایع ،‌دستگاه جذب سطحی ، لیچینگ و موارد متعدد دیگر.

به عبارت دیگر مهندس شیمی دستگاههایی را طراحی می‌كند كه در آنها واكنش‌های شیمیایی و یا فرآیند جداسازی انجام می‌گیرد كه البته محصول هر یك از دستگاههای فوق ارزش افزوده بسیار زیادی دارد.

صنایع شیمیایی نه تنها باعث افزایش سرمایه و بهبود وضعیت اقتصادی یك كشور می‌شود بلكه در ایجاد بازار كار نیز بسیار موثر است. برای مثال با ایجاد هر شغلی در صنعت پتروشیمی حدود بیست شغل در صنایع پایین‌دستی و وابسته به وجود می‌آید. در این میان مهندسین شیمی به عنوان گردانندگان این صنایع نقش بسیار مهمی دارند. در واقع اگر در كشور ما سرمایه‌گذاری صنعتی زیاد شود، جامعه به شدت نیاز به مهندس شیمی دارد، چون علاوه بر صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ، همه كارخانه‌ها از جمله كارخانه‌های سیمان، سرامیك، صنایع غذایی و حتی نیروگاهها به مهندس شیمی نیاز دارند.

 

» منبع: گزینه 2 و WWW.irche.com

درباره وبلاگ

این وبلاگ كمك كوچكی به تمام عزیزان جویای علم میباشد مخصوصا مهندسین شیمی و دانشجویان محترم. از پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان استقبال میكنیم. ما را در كامل كردن این وبلاگ یاری كنید.
التماس دعا
mohammad_p138787@yahoo.com
مدیر وبلاگ : محمد پالار

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • كدام داتشگاه را قویترین گروه مهندسی شیمی میدانید؟


نویسندگان

مهندسی شیمی
مهندسی شیمی

مترجم سایت