تبلیغات
مهندسی شیمی (پالایش گاز پتروشیمی) (chemical engineers (refine gase petrochemical - معرفی پالایشگاه های گاز
مهندسی شیمی (پالایش گاز پتروشیمی) (chemical engineers (refine gase petrochemical
چه فراوان است عبرت ها، و چه اندک اند عبرت گیران! امام علی (ع)

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پالایشگاه گاز پارسیان

پالایشگاه پارسیان یکی از پالایشگاه‌های گاز ایران است که در استان فارس قرار گرفته‌است. این پالایشگاه در موقعیت طول ۵۸ و ۵۲ شرقی و عرض ۲۸و۲۷ شمالی در 20کیلومتری شمال غربی لامرد در دشت میان آخرین رشته کوههای فلات ایران (زاگرس جنوبی ) بر کناره بزرگراه در دست احداث لامرد-عسلویه قرار گرفته و تاکنون دو فاز آن به بهره برداری رسیده‌است.

منابع تأمین گاز پالایشگاه در حال حاضر شامل میادین تابناک و شانول می‌باشد و در آینده میادین وراوی و هما نیز به آن اضافه خواهد شد.

برآورد تعداد چاههای مورد نیاز حفاری حوزه تابناک(تراکمه سابق)، شانول و وراوی و هما، ۱۴ حلقه چاه می‌باشد. طراحی این پالایشگاه به منظور تصفیه گاز شیرین، تفکیک میعانات گازی به محصولات با ارزش تر شامل اتان، پروپان، بوتان و بنزین طبیعی می‌باشد که بخش اول آن با حضور محمد خاتمی رئیس جمهور وقت در تاریخ ۲۵/۶/۱۳۸۲ با ظرفیت ۲۱ میبلیون متر مکعب گاز و ۱۲ هزار بشکه مایعات نفتی، در روز فعالیت خود را آغاز نموده‌است. به منظور انتقال گاز طبیعی تولیدی لوله گازی از پالایشگاه پارس جنوبی، پارسیان، جهرم، ارسنجان، اصفهان دردست احداث است. خط لوله علاوه بر تأمین بخشی از گاز مورد نیاز شمال کشور، گاز مورد نیاز شهرستانهای جنوب استان فارس را نیز تأمین خواهد نمود.

هم اکنون با بهره برداری از فاز دوم در سال ۱۳۸۶ ظرفیت تولید گاز آن به حدود ۸۰ میلیون متر مکعب رسیده‌است. این پالایشگاه دارای نیروگاه گازی به ظرفیت ۱۶٫۵MW می‌باشد که شامل سه توربین گازی ۵٫۵MW است . برق پالایشگاه در حالت عادی از نیروگاه و در غیر آن از شبکه سراسری تامین می‌گردد. برق شبکه سراسری از یک پست ۲۰/۱۳۲ کیلو ولتی تأمین گردیده که در صورت قطع این خط از خط ۲۰ کیلو ولتی لامرد برق مورد نیاز تأمین می‌گردد.

لازم به ذکر است که این پالایشگاه تا کنون دوبار به بهره برداری رسیده‌است اولین مرتبه که در لوحی در پالایشکاه نیز موجود می‌باشد توسط آقای سید محمد خاتمی رییس جمهور وقت و یکبار دیگر هم توسط آقای احمدی‌نژاد بوده‌است


پالایشگاه گاز ایلام

پالایشگاه گاز ایلام (Ilam Gas Treating Co)، به منظور تامین گاز مصرفی استان ایلام واستان‌های غربی کشور و هم‌چنین تامین خوراک پتروشیمی ایلام و تقویت فشار گاز غرب کشور وبه منظور شیرین سازی گاز میدان تنگ بیجار در ۲۵ کیلومتری شمال غرب بخش چوار احداث گردیده است. کار احداث و عملیات از خرداد ۱۳۸۰ آغاز و در پاییز سال ۱۳۸۶ مراحل راه اندازی اولیه آن صورت پذیرفت. پالایشگاه گاز ایلام در ۲۵ کیلومتری شمال غرب شهرستان ایلام و ۱۲ کیلومتری بخش چوار احداث شده‌است. ساخت این پالایشگاه در دو فاز تعریف شده‌است که در فاز نخست ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار متر مکعب گاز ترش وارد پالایشگاه و پس از شیرین سازی، ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار متر مکعب آن به خطوط انتقال گاز تزریق میشود. این پالایشگاه درفاز دوم نیز دریافت ‌کننده افزون بر ۱۰ میلیون متر مکعب گاز ترش خواهد بود. پالایشگاه گاز ایلام که بخش اجرایی آن از سال ۸۳ آغاز شده و پس از گذشت سه سال در مرحله بهره‌برداری قرار گرفته‌است، گاز مورد نیاز برای پالایش را از میدان گازی تنگه بیجار دریافت مینماید. با بهره برداری از این پالایشگاه، شهرهایی مانند ایلام، چوار و ایوان نیز از گاز طبیعی به عنوان سوخت پاک بهره مند خواهند شد. اتان با ظرفیت تولید روزانه ۳۷۰ هزارمتر مکعب، +C3 با تولید روزانه بیش از یک هزار و۳۰۰ متر مکعب، میعانات گازی با ظرفیت روزانه ۱۲۰۰ مترمکعب و گوگرد نیز با ظرفیت تولید ۳۴۰ تن در روز، دیگر محصولات این پالایشگاه در فاز نخست خواهند بود و در فاز دوم، همه محصولات، نصف تولید فاز نخست خواهند بود.


پالایشگاه گاز هاشمی نژاد - سرخس
معرفی میدان گازی خانگیران:
در منطقه خانگیران که در 25 کیلومتری شمال غربی شهر مرزی سرخس واقع شده است تاکنون 3 مخزن گازی مجزا در ساختارهــای طاقدیسی که بر روی هـم قرار گرفته انــد و عمق ستیغ های آنها بین 2800 تا 3000 متر از سطح زمین است کشف شده و مدت مدیدی است که مورد بهره برداری قرار گرفته اند .
بالاترین لایه گازی مخزن شنی / ماسه ای شوریجه " D " با تخلخل و تراوائی بسیار خوب ، لایه گازی میانی مخزن سنگ ماسـه ای سخت شوریجــه " B " با تخلخـل و تراوائــی کم و لایه پائینی مخزن سنگ آهکـی شکافــدار مزدوران با تخلخل کم و تراوائی بالا میباشد که ذیلاٌ اطلاعات خلاصه ای در مورد هر یک عرضه میگردد :
الف ) مخزن مزدوران
این مخزن نیز در سال 1347 کشف گردید . پس از حفر چاههای بیشتر و طراحــی و ساخـت تأسیســات تولید و پالایشگــاه گاز ترش شهیــد هاشمـــی نـژاد ، بهره بـرداری از آن از زمستـان 1362 آغاز گردید . در حــال حاضر 32 چاه به سیستم بهره برداری از مخزن مزدوران متصل میباشنـد که 2 حلقه از آنها ظرف یکـی دوســال گذشتــه بعلت تولید آب سازند بالا تا رفع احتمالی اشکال با تعمیر توسط دکل حفاری از مدار تولید خــارج شده اند .در زمستــان گذشتــه از 30 چاه تولیــدی مخزن مــزدوران در مواقــع نیــاز شرکت ملـی گاز تا 5/48 میلیون متــر مکعب در روز بهره برداری بعمـل آمد .
گـاز تولیدی منطقه خانگیـــران پشتوانـه اصلــی تولید و تامین گــاز مصرفی در شرق كشور می‌باشــد. گـاز پرفشار مخـزن مزدوران گــاز تــرش می باشد كه با دارا بودن 5/3 درصد سولفوره و 5/6 درصد گاز كربنیك گازی بسیار خورنــده برای چاههــا و تاسیسات و خطوط لولــه بوده و با توجــه به سمـی بودن حـاد گازهیدروژن -سولفوره آزاد شدن آن در محیط نیز برای انسان و محیط زیست بسیار خطرناك است .
با توجه به مراتب فوق حداکثر دقت ، انضباط ، هوشیاری و علم دربهره برداری از این مخزن و مخازن مشابـه امری الزامی است .خوشبختانـه در بهره برداری از این مخـزن در22 سـال گذشته هیچ آسیب و یا تلفات انسانی بوجود نیامــده و خطوط لوله و تأسیسات نیز علیرغم نزدیک شدن به عمـر طراحی خود از نظـر خوردگی داخلی و خارجی در وضعیتی بهتر از نیمه عمر قرار دارند . عواملی را که در نائل شدن به این توفیق موثر بوده اند میتوان به شرح زیر خلاصه نمود :
1. دقت و عدم عـدول از استانداردهای بین المللی انتخاب و مصرف کالای مصرفی در تکمیل چاههای گاز ترش و ساخت تأسیسات و خطوط لوله در تماس با گــــاز ترش و رعــایت کامــــل استانداردهـــای جوشکـاری ، تنش زدائی و آزمایش فشــار در نصب ، تعمیــر و یا تعویض .
2. دقت در انتخاب مواد ضد خورندگی و استفاده صحیح و بدون وقفه از آن ها در تزریق منقطع به داخل چاهها و تزریق مداوم در سر چاهها به سیستم تولید .
3. تهیه شناسنامه برای کلیه خطوط و تأسیسات و انتخاب نقاط متعدٌد برای ضخامت سنجی دوره ای و نصب ، تعویض بموقع کوپن های پایش خوردگی و انجام اقدامات اصلاحی در اسرع وقت .
* پایش مقدار آب سازند تولیدی از چاهها و كنترل نمك در تاسیسات تولید و انتقال گاز و در مركز اندازه گیری .
4. پایش مداوم سیستمهای حفاظت کاتدیک و سونداژ نقاط مشکوک به خوردگی خارجی و ترمیم قبل از وقوع خطر .
5. بدون نقص نگهداشتن شیر آلات و سیستمهای ایمنی چاهها و تأسیسات .
6. آموزش مداوم پرسنل و نظارت دقیق بر عملکرد ایمن کلیه پرسنل عملیاتی / تعمیراتی در تمام سطوح سرپرستی .
7.  بازدید و بازرسی مداوم و انجام تعمیرات پیشگیرانه بموقع .
ب ) مخزن شوریجه " B "
این مخزن در سال 1347 کشف و بهره برداری از آن از سال 1353 جهت گاز رسانی به شهر مشهد پس از نمزدائی در کارخانه ساخته شده در خانگیران آغاز گردید . در حال حاضر از چهار چاه این مخزن روزانه تا یک میلیون متـر مکعب گاز تولید می شود. پس از تفکیک مایعات گازی در تفکیک گرهــای سرچـاهــی، گاز حاصله تحویل نمزدائـی قدیمــی شرکت گـاز ( جمالی نیا ) می شود .
گاز این مخزن نیز شیرین بوده و0مایعات گازی وگاز کربنیک آن قدری بیشتر ازشوریجه " D " است .
ذخیره گاز قابل استحصال این مخزن 141/16 میلیارد متر- مکعب برآورد شده است . که قریب 72 درصد آن تا پایان سال 84 برداشت شده است .
ج ) مخزن شوریجه " D "
این مخزن سالها پس از کشف و بهره برداری از دو مخزن عمیق تر در سال 1366 کشف و از همان سال بهره برداری از آن آغاز گردید . گاز این مخزن فاقد هیدروژن سولفــوره بوده و شیرین تلقــی می شود .
گاز تولیــدی بعلت دارا بودن قدری ناخالصی گاز کربنیک تا حدودی خورنده خطوط لوله و تأسیسات است و لذا از تزریق مواد ضد خورندگی به چاهها جهت کنتـــرل خوردگی استفــاده می شود .
میزان مایعات گـــازی تولیـدی درظروف تفکیــک اولیــه 10بشکه به ازاء یک میلیون پای مکعب گاز می‌باشد.
درحال حاضر از 5 حلقه چاه تولیــدی از این مخزن روزانه تا 5 میلیون متر مکعب گاز قابل تولید است.
اطلاعات تماس
دفتر مرکزی : مشهد - خیابان آبکوه - نبش دانشسرا - شماره255 - شرکت پالایش گاز شهید هاشمی نژاد
تلفن : 7285010 - (30 خط ) 3002100 -(0511)  دورنگار : 7291033
پالایشگاه : کیلومتر 165 جاده مشهد سرخس ،منطقه خانگیران
تلفن : 81314365 -81313328 (021) -- 9-3650400 (0511)
دورنگار : 88902995 (021)
آدرس سایت : www.khangiran.com

پالایشگاه گاز بیدبلند

پالایشگاه گاز بیدبلند در 32 کیلومتری غرب بهبهان، 18 کیلومتری شمال آغاجاری و 35 کیلومتری جنوب شرقی میانکوه در استان خوزستان واقع شده است .

طراحی این پالایشگاه ابتدا به منظور تصفیه گازهای ترش همراه منطقه آغاجاری و صدور به خارج کشور صورت گرفته و ساختمان اولیه شامل 5 واحد تصفیه گاز با ظرفیتmmscfd 240برای هر واحد و قابل توسعه تا 9 واحد در سال 1347 آغاز و در آذر ماه 1349 مورد بهره برداری قرار گرفت .

طراحی پالایشگاه توسط شرکت Pritchard و ساختمان آن بوسیله شرکت Costain & Press و با نظارت IRANIAN MANAGEMENT AND ENGINEERING GROUP صورت گرفت .

 

اطلاعات تماس:

وب سایت: www.nigc-bidboland.ir

آدرس: استان خوزستان - کیلومتر 33 جاده رامهرمز بهبهان – پالایشگاه گاز بیدبلند1 - صندوق پستی 161 امیدیه

شماره های تماس: 06112266418 - روابط عمومیدرباره وبلاگ

این وبلاگ كمك كوچكی به تمام عزیزان جویای علم میباشد مخصوصا مهندسین شیمی و دانشجویان محترم. از پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان استقبال میكنیم. ما را در كامل كردن این وبلاگ یاری كنید.
التماس دعا
mohammad_p138787@yahoo.com
مدیر وبلاگ : محمد پالار

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • كدام داتشگاه را قویترین گروه مهندسی شیمی میدانید؟


نویسندگان

مهندسی شیمی
مهندسی شیمی

مترجم سایت