تبلیغات
مهندسی شیمی (پالایش گاز پتروشیمی) (chemical engineers (refine gase petrochemical - روغن موتور
مهندسی شیمی (پالایش گاز پتروشیمی) (chemical engineers (refine gase petrochemical
چه فراوان است عبرت ها، و چه اندک اند عبرت گیران! امام علی (ع)

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

روغن موتور

روغن موتور ماده ای ارزان است كه در موتورهای درونسوز مورد استفاده قرار می گیرد و از اهمیت بسزایی برخوردار است. كیفیت روغن موتور به معنای مناسب بودن آن برای استفاده در موتور مورد نظر است. به عبارت دیگر می توان اینچنین بیان نمود كه بهترین روغن موتور برای یك موتور ممكن است برای موتور دیگر بدترین باشد و برعكس.

توجه داشته باشید میزان روغن موجود در موتور می بایستی مابین علائم F و L قرار داشته باشد و در صورتی كه از این رنج خارج باشد به موتور خودرو شما آسیب خواهد رسید.

وظایف روغن موتور:

1.روغن كاری قطعات متحرك تا كمتر ساییده شوند: خلاصی بین قطعات متحرك (مثل یاتاقانها و میل لنگ) با روغن پر می شود و قطعات مجبورند روی لایه ای از روغن حركت كنند بدین ترتیب هم كمتر ساییده میشوند و هم اتلاف توان در موتور كاهش می یابد.

2.روغن با گردش در موتور مقداری از گرمای آن را جذب می كند: روغن داغ به كارتل باز می گردد و گرمای خود را پس می دهد مقداری از این گرما از طریق سینی كارتل در هوای اطراف دفع میشود.

3.روغن خلاصی بین یاتاقانها را پر می كند: وقتی بارهای سنگین به طور ناگهانی به یاتاقانها وارد می شود روغن مانند یك ضربه گیر عمل می كند در نتیجه یاتاقانها كمتر ساییده و معیوب می شوند.

4. روغن به عنوان آب بند عمل می كند: روغن به درزبندی رینگهای پیستون با جداره سیلندر كمك می كند و علاوه بر روغنكاری پیستون، خروج كمپرس را از بین رینگ پیستون و سیلندر كاهش می دهد.

5.روغن به صورت پاك كننده عمل می كند: روغن یاتاقانها و سایر قطعات متحرك را شستشو داده و ذرات ریز و گرد و غبار را جذب می نماید و به سینی كارتل هدایت می كند. ذرات درشت در كف كارتل ته نشین و ذرات ریز در زمان عبور از فیلتر، در آن باقی می ماند و روغن تمیز مجددا موتور را روغنكاری می كند.

6. روغن به صورت یك پوشش عمل می كند: روغن از اكسید شدن و خوردگی قطعات جلو گیری می نماید.

ویژگیهای روغن موتور
روغن موتور باید دارای ویژگی های زیر باشد:
1-ویسکوزیته (گرانروی) مناسب: ویسکوزیته مقاومت روغن در برابر حرکت است. روغنی که ویسکوزیته ان کم باشد رقیق است و به آسانی جاری می شود و روغنی که ویسکوزیته ان زیاد باشد غلیظ است و آهسته تر حرکت می کند.
روغن موتور باید ویسکوزیته مناسب داشته باشد تا بتواند به آسانی به همه قطعات متحرک برسد اگر ویسکوزیته کم باشد (روغن رقیق) نمی تواند بین قطعات موتور پایداری داشته باشد و به راحتی از بین قطعات رانده می شود و اگر ویسکوزیته زیاد باشد (روغن غلیظ) به راحتی بین قطعات قادر به نفوظ نیست (به خصوص در زمان سرد بودن موتور) و موجب سایش قطعات خواهد شد.
2- در مقابل نور، حرارت و اکسیژن به حد کافی مقاومت داشته باشد.

3- دارای مواد پاک کننده، ضد زنگ، ضد فشار، ضد کف، ضد خوردگی و پخش کننده به اندازه کافی باشد.

طبقه بندی روغنها
الف: طبقه بندی بر اساس ویسکوزیته (گرانروی)
ب: طبقه بندی بر اساس کیفیت

طبقه بندی بر اساس ویسکوزیته بطور عموم مصرف کننده را در انتخاب صحیح روغن از لحاظ گرانروی مناسب راهنمایی می کند.

تذکر: ویسکوزیته زیاد یا کم دلیل خوب یا بد بودن روغن نیست.
عدد ویسکوزیته: چندین نوع روغن معمولی وجود دارد. این روغن ها به دو دسته تابستانی و زمستانی تقسیم می شوند.

روغنهای زمستانی عبارتند از:

SAE15W, SAE10W, SAE5W, SAE0W, SAE20W, SAE25W کلمه SAE اختصار انجمن مهندسین خودرو است که این طبقه بندی را ابداع کرده است و حرف W نیز اول کلمه Winter به معنی زمستان می باشد عدد وسط نیز میزان ویسکوزیته را نشان می دهد.


روغنهای تابستانی عبارتند از:

SAE40 ,SAE30 ,SAE20, SAE50 هرچه عدد SAE بزرگتر باشد غلظت روغن بیشتر است.
قابل ذکر است در حال حاضر در شرایط متفاوت جغرافیایی کارکرد موتور، از روغن تک گرید استفاده نمی شود.

روغن های چهار فصل (مولتی گرید) :
به روغن موتور موادی اضافه می کنند تا ویسکوزیته آن در گرما و سرما تقریبا ثابت بماند به این نوع روغن موتورها مولتی گرید اطلاق می شود مانند روغن SAW5W30 یعنی در سرما ویسکوزیته آن معادل روغن SAE5W , و در گرما ویسکوزیته معادل SAE30 می باشد. خودروسازان استفاده از روغن های مولتی گرید را در بیشتر شرایط توصیه می کنند.

شایان ذکر است رنگ روغن مبین کیفیت آن نیست و زود سیاه شدن آن در موتور نیز بیانگر پایین بودن کیفیت آن نمی باشد. ضمن اینکه روغن خوب (مناسب) نیاز به مکمل ندارد لذا در صورت انتخاب صحیح روغن بهتر است از مکمل روغن استفاده نشود.

در طبقه بندی بر اساس کیفیت که موسسه نفت امریکا (API) آن را ابداع کرده است، نشان می دهد هر روغن برای چه موتوری مناسب است. روغنهای معرفی شده برای موتورهای بنزینی دارای درجات SA, SB, SC, SD, SE, SF, SG, SH, SJ وSL و در موتورهای دیزل دارای درجات CA, CB, CC, CD, CE, CF, CG, CH می باشد ( در موتورهای پراید وریو بهتر است از درجه کیفیت SG و در موتور زانتیا از درجه SJ استفاده نمود و درجات دیگر توصیه نمی شود.

در جدول زیر کیفیت روغن بر اساس (API) مشخص شده است.

درجه: نوع روغن: خودروهای:
SA روغن معدنی ساده بدون عامل پاک کننده مصرف آن توصیه نمی شود
SB روغن اصلاح شده بدون عامل پاک کننده مصرف آن توصیه  نمی شود
SC شرایط تضمین خودروسازان را براورده می سازد 1967 و قبل از آن
SD شرایط تضمین خودروسازان را براورده می سازد 1970 و قبل از آن
SE شرایط تضمین خودروسازان را براورده می سازد 1979 و قبل از آن
SF شرایط تضمین خودروسازان را براورده می سازد 1988 و قبل از آن
SG شرایط تضمین خودروسازان را براورده می سازد 1989 تا 1993
SH شرایط تضمین خودروسازان را براورده می سازد 1994 تا 1996
SJ شرایط تضمین خودروسازان را براورده می سازد 1997 تا 2001
SL شرایط تضمین خودروسازان را براورده می سازد 2002 به بعد

در حال حاضر روی گالن های روغن موتور هر دو درجه طبقه بندی ثبت می شود تا مشتریان هم از ویسکوزیته و هم از سطح کیفی روغن آگاه شوند. بعنوان مثال روغن موتور SAE10W40 با سطح کیفی SJ.

تذکر مهم:
-همیشه باید از روغنی در موتور استفاده کرد که کارخانه سازنده خودرو آن را توصیه کرده است و بهتر است همواره در سرویسهای تعویض روغن، ضمن تعویض فیلتر روغن از یک نوع مارک روغن استفاده شود.
- روغن نباید در محفظه باز و در معرض نور خورشید قرار گیرد

درباره وبلاگ

این وبلاگ كمك كوچكی به تمام عزیزان جویای علم میباشد مخصوصا مهندسین شیمی و دانشجویان محترم. از پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان استقبال میكنیم. ما را در كامل كردن این وبلاگ یاری كنید.
التماس دعا
mohammad_p138787@yahoo.com
مدیر وبلاگ : محمد پالار

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • كدام داتشگاه را قویترین گروه مهندسی شیمی میدانید؟


نویسندگان

مهندسی شیمی
مهندسی شیمی

مترجم سایت