تبلیغات
مهندسی شیمی (پالایش گاز پتروشیمی) (chemical engineers (refine gase petrochemical - تاریخچه نفت و گاز
مهندسی شیمی (پالایش گاز پتروشیمی) (chemical engineers (refine gase petrochemical
چه فراوان است عبرت ها، و چه اندک اند عبرت گیران! امام علی (ع)

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

تاریخچه نفت و گاز

تاریخچه نفت

صنعت نفت در جهان تاریخی بسیار كهن دارد وقدیمیترین تمدنی كه تا به حال شناخته شده در درههای نیل ؛دجله و فرات و در چین بوده است. اسناد تاریخی و كاوشهای باستان شناسی نشان می دهد كه مردم مزبور از كهنترین روزگاران نفت را می شناختند.چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح مردم دجله و فرات قیر را به عنوان ملاط ساختمانها به كار میبردند.در ایران كاوشهای باستان شناسی معلوم داشته كه ساكنین كشور ما از 5 تا 6 هزار سال پیش قیر را به عنوان ملاط در ساختمان و یا برای نصب و بهم چسباندن جواهرات و ظروف سفالین و اندود كردن كشتیها بكار میبردند.
امروزه بزرگترین منابع نفتی جهان در خاورمیانه ؛ایالات متحده امریكا؛ آفریقای شمالی و روسیه است. اولین چاه نفت در دنیا در شهر پنسیلوانیا بنام تیستوسوپل امریكا توسط شخصی به نام ادوین دریك در سال 1859 حفر شد.عمیقترین چاه در دنیا چاهی در لویزینای امریكاست كه 6500 متر عمق دارد.
در سال 1908 نفت در خاورمیانه برای اولین بار در ایران و در شهر مسجد سلیمان كشف شد و بعد از آن در دیگر كشورهای خاور میانه نفت كشف شد.


تئوری پیدایش نفت
تئوریهای مختلفی نسبت به پیدایش نفت و گاز طبیعی وجود دارد و بطور دقیق نمیتوان گفت منشا موادی كه نفت رابوجودآورده چه بوده است امادو نظریه ای كه بیشترازهمه عمومیت داردعبارتنداز :
1:پیدایش نفت معدنی یا غیر عالی: پیدایش نفت به طریق معدنی تركیب هیدروژن و كربن تحت فشار و درجه حرارت موجود در اعماق زمین است.
2:پیدایش نفت به طریق آلی: در اثر به وجود آمدن هیدروژن و كربن حاصل از گیاهان و حیوانات در دریاها بخصوص حیوانات ریز ذره بینی بنام پلانكتون و پس از یكسری فعل و انفعالات شیمیایی نفت تشكیل شده است.
میدانید كه تئوری آلی بیشتر مورد قبول دانشمندان است زیرا دلایل و شواهد نشان میدهد كه در جاییكه مخازن نفتی وجود دارد بیشتر زمینهایی هستند كه زمانی دریا بوده اند.


از لحاظ شیمیایی نفت مركب از دو عنصر كربن و هیدروژن بصورت خالص گازی است سبك و آتشگیر. نفت از جهتی خالص و از جهتی مركب است.بدان جهت خالص است كه تركیبی از هیدروكربونهای گوناگون است و ساختمان ملكولها به واسطه كم و زیاد شدن تعداد اتمها یكی از دو عنصر مذكور با هم متفاوت است و این بر حسب تركیب ملكولهای اتمهای كربن است.

مخزن زیر زمینی گاز و نفت
بطور كلی برای بوجود آمدن یك مخزن نفت باید عوامل زیر موجود باشد:


1:مبدا هیدروژن و كربن كه از گیاهان و حیوانات زمینی و دریایی مدفون شده در زیر گل و لای در مكانی كه زمانی دریا بوده.
2:شرایطی بوجود بیاید تا این نباتات و حیوانات تجزیه شده و هیدروژن وكربن حاصل از آن با هم تركیب شوند و نفت و گاز طبیعی را بوجود بیاورند
3:سنگهای متخلخل وجود داشته باشد تا هیدروكربن بتواند از جائیكه تشكیل شده حركت (مهاجرت) كند.
4:طبقه غیر قابل نفوذی وجود داشته باشد تا از حركت بیشتر هیدروكربن جلوگیری كند (cap rock) و آنرا بصورت جمع آوری شده در مخازن نفتی نگهدارد.

تقریبا در تمام منابع نفتی مقداری گاز در نفت بصورت حل شده وجود دارد كه سبب ذخیره سازی انرژی گاز بصورت انرژی پتانسیل است و در هنگام بهره برداری سبب می شود كه نفت به همراه گاز به سطح زمین انتقال یابد.

در بعضی مواقع مقدار این گاز آنقدر زیاد است كه ضمن آنكه مقداری در نفت حل شده مقدار زیادی بطور گاز آزاد در بالای نفت با فشار زیاد جمع میشود كه اصطلاحا كلاهك گاز( (gas cap گویند و بهره برداری نفت با آن خیلی بیشتر از راندن توسط گاز حل شده به تنهایی است.(gas cap drive ).


تاریخچه صنعت گاز طبیعی
در طول بخش اعظم قرن نوزدهم گاز طبیعی منحصرا به عنوان منبع روشنایی به كار میرفت.در آنزمان مكانیزمی موجود نبود كه گاز طبیعی را به منازل برای گرمایش یا كاربردهای دیگر ببرد.
بنابراین گاز طبیعی برای روشنایی خیابانهای شهر بكار میرفت.بعد از دهه 1980 برق جای گاز را گرفت و در نتیجه كاربریهای جدیدی برای گاز طبیعی مورد نیاز واقع شد.


برای یك دوره كوتاه شركتهای گاز رسانی سعی كردند كه برای وسایل كوچك گاز سوز بازار مناسبی پیدا كنند. نظیر ابزار فر دادن مو ؛اتو ونظایر آن كه اینها هم به سرعت از رده خارج شدند.اختراع رابرت باتسن در سال 1885 تحت نام مشعل باتسن كه هوا را با گاز طبیعی مخلوط می نمود با ظهور كنترل ترمواستاتیكی به مشتریان اجازه داد كه از خواص حرارتی گاز طبیعی استفاده كنند.


تولید كنندگان گاز به زودی توجه خود را به خواص حرارتی گاز معطوف كردند و از آن به عنوان سوختی برای گرمایش فضا؛ حرارت دادن آب و پخت و پز استفاده نمودند تا جنگ جهانی دوم بازار صنعت و نیروگاههای برای گاز طبیعی كوچك بود ؛اما بعد از جنگ گاز طبیعی به راحتی در دسترس قرار گرفت.تا قبل از جنگ جهانی سیستم خط لوله بین ایالات استفاده ای نداشت زیرا گاز اگر همراه بود سوزانده می شد و اگر مستقل بود در محل می ماند. یكی از اولین خط لوله های گاز طولانی در سال 1891 ساخته شد ؛طول آن 120 مایل ( km 193 )بود و گاز را از ایالت ایندیانا به شیكاگو میبرد. این خط از تقویت فشار استفاده نمیكرد؛زیرا خود گاز تحت فشار بود و با فشار حدود psi 525 به طرف مقصد حركت میكرد.

 

توسعه شبكه های بزرگ انتقال گاز تا سال 1920 به علت كیفیت پایین خطوط لوله و عدم اتصال مطلوب قطعات خطوط لوله به تعویق افتاد.جنگ و ركود عظیم حاصل از آن احداث خطوط انتقال عمده را برای یك دهه به تعویق انداخت.به هر حال در طول سالهای جنگ پبشرفت متالوژی؛ تكنیكهای جوشكاری و خم كردن لوله ها بر موانع حمل و نقل گاز غلبه كرد و این غلبه تا سالهای 1960 ادامه داشت و باعث احداث هزاران مایل خط لوله در سراسر جهان گردید.همینكه سیستم انتقال و توزیع قابل اعتمادی ایجاد شد صنایع شروع به استفاده از گاز در واحدهای ساخت و فرایند خود نمودند.سرویسهای الكتریسیته نیز دریافتند كه گاز سوخت خوبی برای بویلرهایشان میباشد. گاز طبیعی نیز برای گرم كردن منازل استفاده گردید.


كاربریهایی چون آبگرمكن؛اجاق و خشك كن لباس هم برای گاز طبیعی فراهم شد. در امریكا صنعت گاز برای اولین بار توسط دولت فدرال و در سال 1938 دارای مقررات گردید.


گاز در ایران
استفاده از گاز طبیعی علیرغم حجم زیاد و اهمیت حیاتی ان بعنوان یك عامل تعیین كننده و موثر در اقتصاد ما تاریخچه كوتاهی دارد.
از سال 1287 كه اولین چاه نفت در منطقه مسجد سلیمان مورد بهره برداری قرار گرفت تا 25 آذر ماه 1350 كه پالایشگاه بید بلند رسما افتتاح گردید مدت 63 سال گازی كه همراه نفت بدست میامد می سوخت واز این رهگذر سالانه مقادیر زیادی از ثروت مملكت ما نابود میشد و تنها مقدار ناچیز 3% آن به مصرف می رسید.مقدار گاز هدر رفته ظرف مدت یاد شده معادل ارزش حرارتی كل محصولات پالایشگاه آبادان در مدت 7 سال میباشد. با توجه به ظرفیت پالایش نفت در آبادان(650-600 هزار بشكه در روز) بعد ضرر و زیان آن احساس میشود.
بر طبق محاسبات انجام شده ذخایر گاز ایران بالغ بر 2500 تا 600 تریلیون فوت مكعب براورد شده و در سطح جهان بعد از روسیه در جای دوم قرار دارد.


گاز در صنعت
مقدار گازی كه برای استحصال انرژی و یا مولد تركیبات شیمیایی و پتروشیمی مصرف میشود بسیار زیاد است. گازهای مولد انرژی مخلوطی از هیدروكربنهای سبك هستند كه ممكن است ناخالصیهایی هم داشته باشند كه قبل از مصرف باید جدا شوند. گاز طبیعی ممكن است بعنوان همراه نفت و یا مستقلا از منابع گاز زیر زمینی مانند كنگان و سرخس بدست آید.
عمده ترین ناخالصیهای موجود هیدروژن سولفور؛انیدریك كربنیك ورطوبت است.مقدار ناخالصیها بستگی به منابع تولید دارد و امكان دارد كه مقدار هیدروژن سولفور آن تا 50%مجموع نیز برسد.

درباره وبلاگ

این وبلاگ كمك كوچكی به تمام عزیزان جویای علم میباشد مخصوصا مهندسین شیمی و دانشجویان محترم. از پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان استقبال میكنیم. ما را در كامل كردن این وبلاگ یاری كنید.
التماس دعا
mohammad_p138787@yahoo.com
مدیر وبلاگ : محمد پالار

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • كدام داتشگاه را قویترین گروه مهندسی شیمی میدانید؟


نویسندگان

مهندسی شیمی
مهندسی شیمی

مترجم سایت