تبلیغات
مهندسی شیمی (پالایش گاز پتروشیمی) (chemical engineers (refine gase petrochemical - بیوتكنولوژی در چین
مهندسی شیمی (پالایش گاز پتروشیمی) (chemical engineers (refine gase petrochemical
چه فراوان است عبرت ها، و چه اندک اند عبرت گیران! امام علی (ع)

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

بیوتكنولوژی در چین

فناوری های نوین تحولات بزرگی در تولید محصولات با كاركردهای مورد نیاز بشر امروز به وجود آورده است. كشورهای مختلف جهان برای رسیدن به توانایی به كارگیری این فناوری ها سرمایه و نیروی انسانی خویش را بسیج كرده اند تا ازكاروان توسعه اقتصادی عقب نمانند. مقاله حاضر نگاهی دارد به رویكردهای چین به بیوتكنولوژی به عنوان یكی از فناوری های نوین


عبدالله الله وردی: تاریخچه استفاده از فناوری زیستی در چین سابقه ای 3 هزار ساله دارد، طی قرن گذشته فناوری زیستی در چین به منظور فراهم آوردن امكانات برای تولید محصولاتی نظیر غلات، گیاهان و عصاره های گیاهی برای موارد پزشكی، سركه (كه سابقه 2 هزار ساله دارد) و واكسن علیه آبله انسانی استفاده می شد. از سال 1980 جمهوری خلق چین به تدریج به نظام جهانی حق مالكیت معنوی پیوست و در سال 1980 یكی از اعضای سازمان جهانی حق مالكیت معنوی شد. از سال 1984، چین قانون حق امتیاز اختراع را به كار برده است كه این حق امتیاز انحصاری باعث رونق یافتن صنایع ازجمله بیوتكنولوژی در چین شده است.

 


از سال 1981 میلادی، با توجه به سیاست های جدید اقتصادی، دولت سالانه حدود 30 درصد از بودجه فرهنگستان علوم چین را صرف پژوهش های كاربردی در زمینه های فناوری های پیشرفته كرده است. در سال 1983 برای هماهنگی و جهت دادن به توسعه فرایندهای بیولوژیك، مركز ملی توسعه بیوتكنولوژی چین زیر نظر فرهنگستان علوم تاسیس گردید. این مركز زیر نظر كمیته ای هدایتگر بود كه این كمیته متشكل از دانشمندان مجرب برای طراحی برنامه و تخصیص سرمایه به طراح ها بودند. این مركز بودجه ای به میزان 200 میلیون دلار طی 5 سال به 100 پروژه اختصاص داد كه در میان این پروژه ها، پروژه توسعه داروهای جدید و درمانگرهای ژنتیكی نیز به چشم می خورد.
دولت از طریق كمیسیون برنامه ریزی مبلغ 868 میلیون دلار جهت وارد نمودن دستگاه ها و مواد مصرفی هزینه نمود. این كار باعث گردید تا در سال 1992 بیش از 200 آزمایشگاه پژوهشی و 50 دانشگاه چینی در پژوهش های بیوتكنولوژی این كشور شركت نمایند كه حدودا 50 هزار دانشمند در این پروژه ها مشغول به فعالیت شدند و هزینه های تحقیق و توسعه جهت تولید محصولات بیوتكنولوژی از طرف دولت، صنعت، بانك جهانی و بخش خصوصی تامین می شود. صنایع بیوتكنولوژی چین در سه بخش عمده فعالیت می كنند: بیوتكنولوژی دارویی، بیوتكنولوژی غذایی _ كشاورزی و ساخت حسگر ها و آنزیم های تحقیقاتی _ صنعتی براساس فرایندهای بیولوژیكی. بیوتكنولوژی دارویی را موسسه داروشناسی فرهنگستان علوم پزشكی چین واقع در شهر پكن هدایت و رهبری می كند. این موسسه 3430 نفر را استخدام كرده و در 54 انستیتو تحقیقاتی _ تولیدی از آنها به منظور تحقیق روی پروژه هایی نظیر بیان آنتی ژن های هپاتیت B و كشت سلول های پستانداران استفاده می كند.


از محصولات دارویی كه بر مبنای بیوتكنولوژی تولید می شود، می توان آنتی بیوتیك هایی نظیر پنی سیلین ها، سفالوسپورین ها، استرپتومایسین ها،ویتامین ها، پروتئین ها، پروتئین های نوتركیب (كه مصارف پزشكی داشته نظیرا ینترفرون-انترلوكین، CSF ، TNF) و كیت های تشخیص برمبنای ELISA، PCR را نام برد كه به علت كاهش هزینه ها و كسب بازارهای منطقه، درآمد بسیار زیادی را به خود جلب نموده است.
بیوتكنولوژی غذایی و كشاورزی را موسسه پژوهش های صنعتی مواد غذایی چین كه در سال 1984 تاسیس شد، هدایت می كند. این موسسه بر تولید مواد غذایی حاصل از تخمیر و استفاده از بیوتكنولوژی در جهت تولید واریته های گیاهی بهتر، نظارت می نمایند. به عنوان مثال یونگ YONG، صاحب نظر بیوتكنولوژی و بنیانگذار موسسه پژوهش های صنعتی مواد غذایی چین عنوان كرده است، در سه سال گذشته در چین 213 گیاه تراریخته نظیر برنج، توتون، گندم، ذرت و پنبه تولید شده كه دارای 38 ژن مقاومت به بیماری، 26 ژن مقاومت به آفات و 79 ژن برتر عملكردی می باشد.

جدول زیر تعداد بذرهای اصلاح ژنتیكی شده را در برنامه ۱۰ ساله در كشور چین نشان می دهد:

سومین بخش بیوتكنولوژی در چین ساخت بیوحسگر ها و آنزیم های تحقیقاتی و صنعتی براساس فرایندهای بیوتكنولوژی است. موسسه زیست _ شیمی شانگهای كه در سال 1958 تاسیس شد و زیرمجموعه فرهنگستان علوم چین است، براین بخش از بیوتكنولوژی نظارت دارد. آمارها موید این مطلب است كه تولید و فروش محصولات آنزیمی و ... باعث سودآوری شدید صنایع بیوتكنولوژی شده است. به عنوان مثال چهل كارخانه كه از این موسسه زیست شناسی حمایت علمی و مالی دریافت داشته اند، توانسته اند بیش از 60 نوع آنزیم را به میزان 20 هزار تن در سال تولید كنند كه این امر باعث در دست گرفتن بازار توسط چین و كاهش عمده قیمت ها در این زمینه شده است.
هدف اصلی موسسه زیست شیمی شانگهای انجام پژوهش های بنیادی و كاربردی می باشد. از مزایای این آزمایشگاه ارتباط آسان پژوهشگران با موسسات خارج از كشور، به خصوص آمریكاست، به طوریكه در سال 1992 حدود 40 نفر از 82 پژوهشگر این موسسه در آمریكا آموزش دیده بودند. یونگ به اهمیت همكاری مشترك با شركت های خارجی به خوبی واقف است به طوری كه امكان همكاری مشترك سه شركت Sino، Shanghai Promega، Beijing را فراهم كرده است. او معتقد است ایجاد همكاری مشترك با شركت های خارجی به خصوص شركت های آمریكایی و اروپایی باعث انتقال تكنولوژی و تجربیات آنها به داخل چین می شود. حال این سئوال مطرح می شود كه چرا تولید محصولات بیوتكنولوژی در چین حائز اهمیت است؟

جواب این سئوال به مسایل اقتصادی از جمله وجود مواد خام، نیروی انسانی در دسترس و در نتیجه ارزان تمام شدن تولید محصول در چین برمی گردد. حال تولید محصولات بیوتكنولوژی در چین و عرضه آن دركشورهای منطقه می تواند جایگزین بازارهای كشورهای غربی شود. به عبارت دیگر، مردم به جای استفاده از محصولات غربی از محصولات داخلی خودشان استفاده می كنند و گسترش صنایع بیوتكنولوژی منجر به توسعه علم و توسعه تكنولوژی های جدید می شود. یونگ همچنین عقیده دارد توسعه یك صنعت فقط و الزاما با سرمایه گذاری در آن صنعت حاصل نمی شود؛ به عبارت دیگر، لازمه پیشرفت علم جدید نظر بیوتكنولوژی مستلزم تحقیقات پایه ای و بنیادی در دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی است.***دنیای امروز به كسی حق حیات میدهد كه بتواند روی پای خودش بایستد و هر دم در برابر اراده ی این و آن سر تعظیم فرود نیاورد.*** (امرسن)

درباره وبلاگ

این وبلاگ كمك كوچكی به تمام عزیزان جویای علم میباشد مخصوصا مهندسین شیمی و دانشجویان محترم. از پیشنهادات و انتقادات شما عزیزان استقبال میكنیم. ما را در كامل كردن این وبلاگ یاری كنید.
التماس دعا
mohammad_p138787@yahoo.com
مدیر وبلاگ : محمد پالار

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • كدام داتشگاه را قویترین گروه مهندسی شیمی میدانید؟


نویسندگان

مهندسی شیمی
مهندسی شیمی

مترجم سایت